Jdi na obsah Jdi na menu

Okoun

Okoun říční je menší dravá ostnoploutvá ryba. Vyskytuje s v tekoucích vodách od lipanového až po cejnové pásmo, čuje však i ve stojatých vodách. Je sportovními velmi ceněn. Průměrná váha lovených ryb je 0,20-0,30 kg.

Atlas sladkovodních ryb - Okounovití

Jiný název: Barsch, Flussbarsch, Perch, Ostriež obyčajný, European pearch, Perche de riviere, Okuň

Rozpoznávací znaky: Na dravce má vysoké tělo, dvě výrazné hřbetní ploutve, první s trny drobné tuhé a drsné šupiny. Má velkou tlamu s blanitými okraji, na bocích tmavé pruhy, červené ploutve.

Okoun byl ve středověku ve větší oblibě než pstruh. V současné době se pokládá spíše za rybu nežádoucí.

Domovinou okouna říčního je Evropa a severní Asie. V našich volných vodách jak v řekách tak i údolních nádržích bývá běžnou rybou. Nejlépe se mu daří v pomalu tekoucích a stojatých vodách. Dovede ovšem osídlovat i rychle tekoucí, poměrně studené vody pstruhového charakteru.

Velikosti okounů bývají různé; 3 kg a větší jsou vyjímkou, velmi zřídka se povede ulovit okouny o váze kolem 1,5 až 2 kg. Nejčastěji se dají ulovit kusy pod 0,5 kg.

Rybníkaři nevidí okouny rádi, dovedou se totiž rychle rozmnožit a potom užírají potravu kaprům. Ovšem větší okouni mají velmi chutné maso!

Atlas sladkovodních ryb - OkounovitíOkoun je hejnovou rybou a zejména mladé ryby se shlukují místy i po stovkách kusů. Starší ryby žijí v drobných skupinkách nebo i samotářsky. Hejna se každý večer rozpadají a jednotlivé ryby nocují samostatně. Ráno se pak hejna znovu seskupují a obvykle rovnou vyrážejí na lov.

Potrava okouna je v naprosté většině živočišná. Tvoří ji planktonní organismy bohatě zastoupené v jídelníčku mladších ročníků, larvy vodního hmyzu, korýši včetně raků (v mnoha údolních nádržích jsou raci velmi běžnou složkou okouní potravy a v žaludku jednoho okouna jich lze najít i několik), jikry a samozřejmě drobné rybky od larválních stadií až po kusy kolem 15 cm. Běžně se u okouna vyskytuje i kanibalismus.

Okouni u nás pohlavně dospívají v 2. – 5. roce života, samice obvykle o rok později než samci ze stejné lokality.

Kuchyňské zpracování okouna:

Mezi nejoblíbenější osnoploutvé ryby patří candát obecný a právě okoun říční. Má výborné maso, lze je stavět na úroveň masa lososovitých ryb. Podobně jako ony má okoun málo kostí; mezisvalové kůstky u něho úplně chybí. Jeho tvrdé, do kůže pevně vrostlé šupiny se odstraňují velmi špatně. Lze si však odpomoci tím, že stáhneme kůži i se šupinami. To se dělá i při zpracování velkých ryb na filé. Dvěma řezy podél obou stran hřbetní ploutve se nařízne kůže od hlavy až k ocasu a stáhne se do stran, směrem k břichu.

Maso okounů je skvělé především pečené a grilované. Dá se samozřejmě také smažit, vařit a dusit.

RECEPTY Z OKOUNA

 

Příspěvky

Recepty - okouni

12. 1. 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Okoun

Filet z okouna s jablky, lokše a jablkové pyré

12. 1. 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Okoun

Okoun s bylinkovou palačinkou

12. 1. 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Okoun

Okoun po italsku

12. 1. 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Okoun

Zapečený mořský okoun se sýrem

12. 1. 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Okoun

Mořský okoun s koprovou omáčkou

12. 1. 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Okoun

Okoun mořský na pórkové slanině

12. 1. 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Okoun

Okoun nilský s bylinkovým máslem

12. 1. 2015

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Okoun