Jdi na obsah Jdi na menu

Obalovací pasty

12. 8. 2012

10 ořezané nástrahy boilies připravené k nanešení těstaNejzákladnější variantou použití pasty, ať už hotové nebo rozpracované ze suché složky, je nanést ji na některou z nástrah, a to na jednu potápivou kuličku, plovoucí nebo nástrahu na panáčka při lovu na boilies. V této podobě je to zřejmě nejvyužívanější mezi lovci kaprů.

 

Záleží jen na vás, jakou vrstvu nanesené pasty zvolíte (více pasty nebo méně) a zda ji použijete třeba na spodní nebo vrchní kuličku či klidně i na háček. Je lepší nanášet ji na nástrahy s hrubší povrchovou strukturou, k nimž snadno přilne. Dobře přilne taky k suchým povrchům nástrah, na kterých bezpečně vydrží oproti tomu, když je jejich povrch mokřejší. Vyzkoušejte si to a rozdíl uvidíte sami. Dále můžete vyrobit do nástrah zářezy jakýchkoliv tvarů a nanést těsto, pasta tak na nástraze déle setrvá. I po jejím vyplavení z nástrahy pak máme zajištěno lepší uvolňování atraktorů. Je také skvělou volbou pro vytvoření kriticky vyvážené nástrahy, kdy při správném množství nanesené pasty na plovoucí nástrahu vznikne volně se vznášející (neplave ani se nepotopí), pro kapry nepodezřelá nástraha. S oblibou používáme půl kuličky těžké + půl kuličky plovoucí a jen mírně tento celek zabalujeme do těsta. Tak se stane, že těsto v první fázi drží nástrahu u dna, a poté, jak z něj odpadají kousky, se nástraha postupně díky plovoucí půlce kuličky zvedá ode dna. Použití je opravdu mnohostranné a vytvoření vlastní originální prezentace se přímo nabízí.

Na mnohých závodních rybářských akcích se využívají těsta na obalování plovoucích boilies různých průměrů. Tato taktika dostala na břeh spoustu kaprů a v budoucnu tomu nebude zřejmě jinak – je to pro kapry naprosto neodolatelné. Zkušení závodníci s těstem pracují velmi často a obalují s ním i pelety nebo jej využívají k vyplnění děr v mezeře pelety apod. Mnohdy i tyto detaily proberou letargické kapry k příjmu potravy.

Lov s obalovací pastou může začít v podstatě kdykoliv. Její atraktivita nám zaručuje, že máme okamžitě účinnou aktivní nástrahu. S nanášením na nástrahy je potřeba si vyhrát tak, aby byla souvislá vrstva těsta tam, kde chceme, a hlavně, aby přilnula k nástraze. Pokud by tomu tak nebylo, mohlo by se stát, že by obalovačka spadla z nástrahy během nahazování a postrádalo by to efekt. Někdo se množstvím těstíčka na nástraze nezabývá a nanáší na ni opravdu velké množství. Myšlenka, že po rozpadnutí těsta na dně bude ležet nástraha nad touto vysoce atraktivní vrstvou, není určitě k zahození a je to jeden z mnoha tipů.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv použití, těsta neboli pasty jsou tady v nových inovacích a mají své místo mezi atraktivními, rychle funkčními nástrahami. Od nepaměti jsou hluboce zakořeněny v podvědomí většiny rybářů, kteří s nimi nachytali tisíce kaprů. Jejich momentální vývoj a popularita je určitě na místě a oprávněná.

Přejeme vám příjemný lov s obalovacími těsty a neustálou akci na vašich prutech.

-redakce-

 

hotove-obalovaci-pasty-k-okamzitemu-pouzitiV posledních letech se stalo trendem používání obalovacích past neboli těst. Možná si řeknete: „Co je na tom tak převratného, když použiji těsto? Vždyť je to klasika, co se používala po mnoho desetiletí ještě za dob mého dědy nebo tatínka, kdy rybařili.“

Ve své podstatě je to pravda, ale ne až tak úplně. Samotný základ těsta a tekuté atraktory prodělaly v posledních letech řadu změn ve složení a inovacích. To stejné platí i pro způsoby jejich použití na různé nástrahy, kde se fantazii, nápadům a výmyslům, jak je nanést, opravdu meze nekladou. Klasické vytvarování těsta a nanesení jen na háček je již zřejmě minulostí, i když se s tím lze stále u vody setkat. Obalovací pasty se využívají spíše na zabalení těžkého boilies, kombinace na panáčka, plovoucího boilies, pelet a dalších jiných variací. Těsta totiž dokážou mnohonásobně zvýšit a zrychlit šance na úlovky během krátkých výprav, rychlé a nečekané úlovky kaprů, ale taky přelstít obezřetné kapry, kteří berou velmi sporadicky, a právě těsto je vyburcuje k aktivitě.

Jejich sílu oceňují rybáři při aktivních závodech, kratších pár hodinových vycházkách nebo už jen v okamžiku, kdy po dlouhém čekání na záběr nevědí, co kaprům nabídnout, jelikož dosud o naše nástrahy absolutně nejevili zájem. To je přesně ten správný čas pro změnu. V těchto případech je jedním ze způsobů, jak nástrahu zatraktivnit, její obalení druhou, rychleji pracující vrstvou, která vypouští atraktivní látky do vody mnohem rychleji než samotná nástraha. Ať už je to boilies, pelety, partikl nebo umělé nástrahy. Pojďme se tedy podívat na obalovací těsta našich výrobců a dovozců.

Výhod je opravdu více než dost. Hlavním kladem takto předložené nástrahy je pro nás nejdůležitější zvýšená atraktivita, která po krátké přípravě setrvá na naší nástraze déle. Atraktory se uvolňují z těsta velmi rychle, protože není nijak tepelně upraveno. Jednoduchá je i příprava těsta, která nás u vody nijak neomezuje. Další výhodou je fakt, že pokud se nám naše druhotně vytvořená vrstva rozpadne, ať už vlivem vodních proudů, aktivitou menších ryb nebo prostě rozpadem úměrným okolním vlivům, zůstane nám na místě samotná nástraha s rozpadlou vrstvičkou, která stále vysílá potravní signál. Pokud ale kapr na místo dopluje, bude cítit naši druhou vrstvu, ale k pozření zde najde jen naši nástrahu, a o to nám přece jde. V neposlední řadě nám tento způsob skýtá nepřebernou řadu možností, kombinací v přípravě a šanci na lepší konečné výsledky. A to vše v krátkém čase. Existují buďto již hotová konzervovaná těsta, která jsou určena k okamžitému použití, nebo samotná suchá část, kterou smícháme jen s vodou, případně ještě přidáme tekutý atraktor, a z tohoto si těsto vypracujeme. Oba typy dostaneme koupit běžně v rybářských obchodech od různých firem a v široké škále příchutí. Hotová těsta mají ve své nabídce firmy jako Dynamite Baits, Sportcarp, Václavík, LK Baits a CDB. Špičková suchá těsta pro další zpracování nabízí např. Nikl, Maxcarp, Mikbaits a Chytil. U každé firmy se lze setkat se širokým spektrem nejpoužívanějších příchutí přes rybí, kořeněné, sladké, krémové a případné jejich kombinace.

Hotové pasty – prvním typem je pasta hotová, která obsahuje směs namíchanou dohromady s příslušnými atraktory a konzervant. Výhodou tohoto typu je rychlost použití a to, že je vždy po ruce. Naopak nevýhodou je fakt, že každá z past je připravena v určité příchuti, většinou v příchutích produktů (boilies, pelety) daného výrobce, ale nikde není napsáno, že k nástraze musí být stejný druh pasty. Je důležité zmínit se o rozdílnosti hrubosti hotových past a praktické práci s nimi. Měkčí hotové těsto má v nabídce Dynamit Baits a LK Baits, kdežto o něco strukturově hrubší a tvrdší pak Václavík, Sportcarp a CDB. U těchto tvrdších je pak nutností si těsto prohníst v ruce, aby se poté snadno nanášelo na daný typ nástrahy. Pokud by byl problém s rozpracováním těsta, např. vlivem vyschnutí, jednoduše vezmete přiměřené množství vody a těsto budete rozpracovávat do požadované konzistence. Voda zaktivuje těsto a můžeme mít jak úplně řídké (rychlejší rozpouštění), tak i hutnější (vydrží déle na nástraze). Výhodou hotových těst je jejich přechovávání, což za nás vyřešili výrobci, takže si s tím nemusíme lámat hlavu. Kdykoliv je můžeme mít připravena v batohu.

Suché pasty – jsou dodávány jako suchá hotová směs, většinou vycházející z daného úspěšného boilies mixu, vylepšená o další tajné ingredience výrobce, případně s malou náplní tekutého liquidu v dané příchuti nebo práškového posilovače. Někteří výrobci velmi efektivně vyřešili, jak zpracovávat těsto. Dóza, ve které se těsto dodává, je dostatečně velká na to, abychom zde rozmíchali vodu + tekutý atraktor a vše smíchali se suchou složkou. Hněteme do potřebné konzistence a pak si těsto vyndáme a v dlaních jej mačkáme ne jen pouhých pár minut, ale nejlepších výsledků s těsty jsme dosáhli při dlouhodobějším vyhnětení těsta například 10 minut tak, aby se vše se vším řádně propojilo. Výhodou tohoto typu je jeho všestrannost, můžeme si namíchat jednak množství, jež uznáme za vhodné pro délku našeho rybaření, nebo třeba i s jakoukoliv příchutí, tekutou potravou či atraktorem. Nemusíme se držet jen dané příchutě výrobce. Naopak pokud se rozhodnete zachovat příchuť výrobce, jen si odsypete do misky s vodou požadované množství suché pasty a smícháte. Nevýhodou se může stát před jejím použitím příprava pasty, která zabere rybářovi menší množství času. Dále může nastat problém co se zbytkem nespotřebovaného množství, které si přineseme od vody. Zkáza hrozí možná dříve, než si dovedete představit. Těstíčko zapomenete v tašce, batohu, kbelíku a za dva, tři dny se může stát, že jej vyndáte už plesnivé. Proto bychom vám doporučili zbytky těsta, které si přinesete od vody a chcete je použít na další rybářské akci, zabalit do sáčku a zamrazit.

Možná se budete ptát, jestli je evidentní rozdíl mezi zakonzervovanou hotovou pastou a suchou pastou, kterou si musíte vytvořit u vody a která konzervant neobsahuje. V dnešní době existují takové konzervanty, které jsou pro ryby již o dost šetrnější než v dřívějších letech, a proto se může stát, že rozdíl nijak výrazně nezaznamenáte. Je to jednoduše na vás, čemu dáte přednost. Fungují oba typy past. Výrobci své obalovací pasty vyrábějí většinou ve svých řadách, příchutích jako boilies, pelety, liquidy, pop-up. Proto není od věci koupit pastu spolu s mraženým boilies, trvanlivým boilies atd. od jednoho výrobce, a mít tak vše v jedné příchuti, ale jak už bylo řečeno, není to pravidlem.

V příštím čísle si povíme jak, kdy a jakým způsobem pasty lze používat.

redakce