Bryan Jarret PVA - část 2.Vítám vás u druhého dílu seriálu o PVA materiálech!

Jak jsme si řekli v minulém dílu, hlavní účel pomůcek z PVA je překládat rybě nástrahu správně a efektivně. Uplatní se pro jakýkoli typ dna a omezuje možnost uváznutí háčku. PVA vám také umožní představit malé množství návnady přímo kolem nástrahy v její nejtěsnější blízkosti. Můžete použít každé potravinové složky, které chcete – od drcených nástrah přes pelety po partikl. Výhodou před nastřelováním (třeba prakem) je to, že i nejmenší částice návnady dostanete přesně na místo, které chcete. Nebudou rozprostřeny na velké ploše a váš háček s nástrahou bude pod malou hromádkou krmení.

Tentokrát se chci nejprve podívat na PVA rukávy. Tato metoda prezentace návnady byla představena asi před 12 lety a od té doby bylo díky ní uloveno velké množství kaprů. Spočívá v tom, že se výběr jemného krmení natlačí pomocí trubičky do balíčku válcového tvaru, který pak pomocí dlouhé jehly na boilies upevníme na vlastní montáž. S tímto PVA balíčkem se pak dá snadno nahazovat, a to velmi přesně. Výběr návnady je velice pestrý, ale díky mým zkušenostem jsou některé složky úspěšnější než jiné. Vysvětlím proč a vyberu několik svých osobních favoritů. Za prvé je potřeba utvořit takový balíček, aby se tam vešel háček s nástrahou a ještě nějaké krmení. Z tohoto důvodu není vhodné ho plnit celými boilies nebo peletami. Abyste přilákali ryby, musíte toho na co nejmenší ploše prezentovat spolu s nejlepšími složkami potravy co nejvíc. Osobně používám tyto tři hlavní přísady:

A Mix – přírodní kombinace drceného konopí a různých ořechů, smíchaných ve směsi, která už nepotřebuje žádnou další úpravu. Obsažené oleje jsou uvolněny při drcení. To se projevuje v mléčném mraku, který se vytváří nad směsí ve vodě.

Multi-mix – vždy používám jednu ze sedmi Hinders příchutí z Multi-mixu (Cheezy Tuna, Salamiz, Flamin Squid, Bloodworm, Blitz, Kriil and Krab, Nutz)

Tekutý koncentrát – ten bude držet pohromadě všechny ingredience, obsažené v balíčku z PVA a současně k těmto složkám přidá další zajímavé chutě. Znásobí tak vizuální a chuťové podněty, které ryba snadno objeví. Hinders má tekuté koncentráty odpovídající se každé příchuti Multi-mixu a ještě více tak zatraktivňuje boilie.

K těmto třem základním přísadám přidávám řadu dalších položek podle nálady a situace. Opět uvedu dva své favority. Konzervovaný tuňák je vynikající, zejména když je naložený ve slunečnicovém oleji a používám ho převážně v letních měsících. Samotný tuňák je velice „aromatický“. Přišel jsem na to, že čím je koupený tuňák levnější, tím větší „aroma“ poskytuje a tím je produktivnější. Vytváří ve vodě také lákavý obláček, což opět zvýší jeho vizuální přitažlivost.

Jak jsem uvedl již výše, není vhodné používat celé boilie. Aspoň je trochu je rozkrájejte, lépe tak budou přijímat přidané příchutě. Pokud máte možnost použít normální kuchyňský mixer, je to taky dobré, ale speciální ruční drtič od firmy Korda – tzv, „Krusha“ je na to ideální. Rozemleté boilie vám dá další dimenzi a včetně barevného kontrastu společně s ostatními přísadami zvýší zájem ryb.

Tak pojďme dát všechny tyto věci dohromady a udělat balíček. Budete k tomu potřebovat PVA systém spolu s tubusem a plastovým pěchovačem. Podle mne je nejlepší použít užší tubus s odpovídajícím pístem. Lépe se do něj vše vtěsná, ale obsah je nutné pořádně zhutnit.. Do misky nebo kyblíčku dejte pár hrstí Cheezy Tuna Multi-mixu a stejné množství A mixu. Důkladně vše ručně promíchejte, ať se olej z A mixu promísí s Multi-mixem. Teď přidejte cca 10 ml oleje z konzervovaného tuňáka a přibližně polovinu masa z konzervy. Vše promíchejte. Přidejte tři plné odměrky koncentrátu Cheezy Tuna Liquid s tuňákovou příchutí a opět důkladně promíchejte. Nyní přidejte 6–8 vařených arašídů a nakonec 2 plné odměrky Nodd Oil. Po promíchání hotové směsi si důkladně očistěte ruce, než začnete plnit PVA tubus. Na síťce vytvořte uzel. Tubus naplňte směsí na zhruba 5–10 cm. Pomocí pístu stlačte obsah na 3–6 cm. Opatrně vyjměte tubus. Nyní jednoduše vytvořte další uzel. Odstřihnete těsně nad uzlem a je skoro hotovo. Vezměte si dlouhou jehlu, zavřete její jazýček a opatrně ji protáhněte podélně svým vytvořeným balíčkem. Do jehly zachyťte návazec a protáhněte jej zpět. Návazec bude procházet balíčkem, na jedné straně bude háček s nástrahou, na druhé návazec uchytíte do sestavy – například k olovu (viz obrázek). Nakonec ještě váleček stáhnete tak, aby hrot háčku byl skrytý v jeho spodní části. Tím se zabrání náhodnému zaseknutí háčku při nahození do nějakého kořene ve dně nebo jeho otupení o kámen. To, že je návazec veden téměř v ose balíčku návnady, vám umožní jistý a daleký odhoz. Poslední věcí, kterou dělám před nahozením, je nadipování balíčku neředěným koncentrátem Cheezy Tuna, do kterého jsem ještě přidal 10 % Nodd oil.

Nyní se pojďme podívat, co se stane, když takovou sestavu nahodíme do vody. Po asi 2–3 minutách ve vodě se PVA materiál rozpustí a zmizí. Cheezy Tuna koncentrát začne prosakovat a tvoří nad návnadou mléčný mrak. Nodd oil jemně vypouští mikroskopické kapičky k hladině a jako signální světélko láká zvídavého kapra. Jakmile se balíček rozpadne, esence z tuňáka stoupá vzhůru a A mix se šíří směrem dolů. Celé to vytvoří malou dobře viditelnou hromádku multimixu, koncentrátu a stimulantů, takže máte vše potřebné k tomu, abyste i vizuálně přiměli kapra k záběru. Jakmile kapr nasaje tu hromádku návnady, váš háček jej málokdy mine a vaše šance na úlovek podstatně roste.

Strávil jsem mnoho hodin pozorováním reakcí kaprů na PVA balíčky, když vyrážejí „na pastvu“ po jezeře. Musím říci, že „balíček“ je nejúčinnější vizuální forma a díky tomu je návnada viditelná i z velké vzdálenosti. Dokonce i když je nástraha skryta v rostlinách nebo kalu na dně, háček je stále připraven a Nodd oil vykoná svou práci tím, že přitáhne kaprovu pozornost k nástraze tím, jak stoupá k hladině. Je to bezpochyby jeden z nejúspěšnějších přístupů k lovu kaprů a musíte ho vyzkoušet.

Na trhu najdete celou řadu různých PVA materiálů – rukávů, punčošek, pásek a šňůrek, které můžete použít k vytváření svých „balíčků“. Mohou být tkané nebo pletené, široké i úzké. To nejdůležitější, co musíte při výběru sledovat, je čas rozpadu v chladné vodě, jak dlouho trvá, než se PVA zcela rozpustí a jak je pružný – většina punčošek se při tlaku natahuje a není tak silná, jako splétané nebo tkané materiály. Pásku musíte několikrát ovinout, aby dobře držela. Zvláštního efektu můžete dosáhnout, když použijete PVA k vytvoření „stringeru“ – navlečené návnady. Na PVA splétané šňůrce udělám uzel a pak za pomoci boiliesové jehly s jazýčkem ji protáhnu skrz několik boilie. Pokud je váš prut a vlasec schopen nahodit tuto dodatečnou zátěž, můžete si návnadu navléci jak chcete dlouhou. Takto také můžete snížit olověnou zátěž a kompenzovat ji patřičným počtem boilies. Když už je máte navlečené, zajistěte je uzlem i na druhém konci, aby vám nemohly sklouznout. Navlékejte je tak, aby mezi nimi byly malé mezírky – pokud by byly příliš nahuštěné, bránilo by to přístupu vody a tím i rozpouštění PVA. Mou oblíbenou kombinací „stringeru“ jsou celé a půlené boilie – od každých použiju 6 kusů. Některé z nich ještě mohu obalit vrstvou odpovídajícího mixu – věřím, že to ještě zvyšuje celkovou atraktivitu kapří návnady. Dalším trikem, který používám v zarostlých nebo bahnitých jezerech je systém „věnečku“ nebo „náhrdelníku“. Vezmu PVA splétanou šňůrku a navléknu 3 bolilie, stejné, jaké mám na háčku. Vytvaruji z nich trojúhelník a pak protáhnu nástrahu otvorem uprostřed tohoto trojúhelníku mezi nimi, aby zůstala sedět nahoře. Stačí zapíchnout háček do PVA šňůrky. Když nahodím, nástraha padá ke dnu měkčeji a pomaleji, takže se snižuje možnost, že se zaboří do dna. Tak tam zůstane malý koláček ze čtyř identických koulí – a jedna z nich je na mém háčku. Páska je také užitečná v případech, kdy používáte dlouhý vlas, kde je vždy riziko zamotání nebo nabodnutí nástrahy na háček. Malý kousek pásky omotaný okolo háčku chrání vlas a vždy zabrání nechtěnému zapletení. Tak máte jistotu, že návazec s nástrahou předkládáte přesně a účinně. PVA páskou můžete také chránit hrot háčku – pokud nahazujete daleko, potřebujete mít jistotu, že se háček o nic nezachytí. Páska nához nijak nezpomaluje a jakmile se na dně rozpustí, máte opět jistotu správné prezentace nástrahy.

Pravidelně se mne kolegové ptají na to, jak nahazovat s PVA balíčkem při použití velkého olova a závěsného systému, aniž by balíček způsobil uvolnění olova ze závěsu? Dobrá, když jednoduše vezmete kus PVA pásky nebo šňůrky a ovinete ji okolo závěsu olova na kmenovém vlasci, udrží to vaše olovo dostatečně dlouho při náhozu do pozice, ale současně to dovolí jeho odpadnutí při záběru. Také to umožní nastavit závěr (klip) velmi lehce na koncové gumičce, takže se olovo při záběru bez problému uvolní. Kapr pak jde snadno nahoru, daleko od všech pařezů, rostlin nebo jiných překážek pod vodou, kde byste o kapra mohli přijít.

Pěnové nugety jsou relativně nové PVA produkty, ale určitě vám pomohou v lovu kapra. Funguje to tak, že pěna zamaskuje váš háček a fixuje váš vlas ve správné pozici při náhozu. Jakmile se dostane do vody, za několik sekund do nugetu proniká voda a ten se uvolní a stoupá k hladině, zatímco váš háček a návazec jemně dosednou na dno. Podle toho, kde se objeví tato pěna na hladině přímo nad vaší nástrahou, poznáte, že jste nahodili na správné místo. Další výhodou je, že máme přesně lokalizované místo náhozu a můžeme tam přidat pár kousků volné návnady. Jestliže se pěna na hladině neobjeví, znamená to, že se naše montáž zamotala do podvodní vegetace a musíte nahodit znovu. Dalším náhozem více doleva či doprava se už vyhnete problematické oblasti. I když je bílá pěna celkem dobrá, někdy kvůli odleskům na hladině není správně vidět. Proto jsou k dispozici i verze v reflexních barvách. Jsou dobře viditelná i na dálku, mají větší kontrast. Já osobně volím PVA nugety v barvách, které jsou vidět za všech světelných podmínek.

Prozatím je to asi vše, takže do příště můžete nějaké ty nápady vyzkoušet u vody. Jsem si jistý, že nebudete zklamáni.. Hodně štěstí při lovu!

Bryan Jarret