Bryan Jarret PVAPoradíme si dnes vůbec bez PVA? Polyvinylalkohol (PVA) je dnes prakticky povinnou součástí výbavy každého rybáře a nějaký výrobek z tohoto materiálu se vyskytuje v každé kaprařské brašně. Ukážu vám několik způsobů, jak používat PVA materiál a co je výhodou jednotlivých typů výrobků z PVA.

Z PVA se vyrábí různé tvary i velikosti punčoch, sáčků a jiných obalů pro použití v rybařině. Kouzlo tohoto stylu předkládání návnady tkví v plnění sáčku výběrovou volnou návnadou a skrytí háčku mezi ní. Můžete tak dokonale prezentovat návnadu i nástrahu na každém typu dna. Je to ideální způsob, jak dosáhnout rychlého záběru hned ze začátku lovu. Místo složitého dopravování různého partiklu či jiné návnady na lovné místo. Touto cestou nevytvoříte tolik rozruchu, a zvýšíte tak svou šanci na dobrý úlovek.

Zde jsou některé návnady, které jsou vhodné pro použití do PVA sáčku – boilies (celé nebo půlené), pelety, partikl a samozřejmě různé „multimixy“. Je dobré mít vše potřebné po ruce. Pro vzdálenost do 60 m doporučuji použít velký PVA vak.

Jak naplnit PVA vak :

nejprve do vaku vložte nástrahu i s háčkem

nejprve do vaku vložte nástrahu i s háčkem

zachyťte háček do sáčku, předejdete tak nebezpečí zamotání sestavy

zachyťte háček do sáčku, předejdete tak nebezpečí zamotání sestavy

nyní přidejte 1 - 3 hrsti Mini Combo pelet, aby se zakryl háček. Mini Combo je velice přitažlivé pro kapra, ten se ho bude snažit vysát do posledního kousku. Tato směs také tvoří pevné dno vaku

nyní přidejte 1 – 3 hrsti Mini Combo pelet, aby se zakryl háček. Mini Combo je velice přitažlivé pro kapra, ten se ho bude snažit vysát do posledního kousku. Tato směs také tvoří pevné dno vaku.

dále přidejte asi 10 - 12 boilies různé velikosti a druhu. Po rozpuštění obalu bude postupně uvolňovat do okolí všechny vůně

dále přidejte asi 10 – 12 boilies různé velikosti a druhu. Po rozpuštění obalu bude postupně uvolňovat do okolí všechny vůně.

nyní je čas na přidání nějaké tekuté přísady, která kolem vytvoří mrak. Hinders Liquids (existuje 20 příchutí) nenaruší vnější obal, ať už zvolíte olejové nebo jen jejich koncentráty. Když si nejste jistí, která příchuť boilies je pro ryby nejpřijatelnější, přiláká je právě ta různorodost příchutí ve vaku

nyní je čas na přidání nějaké tekuté přísady, která kolem vytvoří mrak. Hinders Liquids (existuje 20 příchutí) nenaruší vnější obal, ať už zvolíte olejové nebo jen jejich koncentráty. Když si nejste jistí, která příchuť boilies je pro ryby nejpřijatelnější, přiláká je právě ta různorodost příchutí ve vaku.

dále přidáme 1 - 6 lžic Multi-mix. To opět více zatraktivní návnadu. Pro zesílení přitažlivosti můžete ještě přidat jednou Blitz liquid

dále přidáme 1 – 6 lžic Multi-mix. To opět více zatraktivní návnadu. Pro zesílení přitažlivosti můžete ještě přidat jednou Blitz liquid.

jestliže to vše má klesnout na dno do jednoho místa, je nutné vše pevně stisknout a upěchovat, malým kusem PVA šňůrky celý vak převažte

jestliže to vše má klesnout na dno do jednoho místa, je nutné vše pevně stisknout a upěchovat, malým kusem PVA šňůrky celý vak převažte.

Tento dip musíte vyzkoušet

Tento dip musíte vyzkoušet

Všechny Hinders Liquids jsou v PVA materiálu použitelné

Všechny Hinders Liquids jsou v PVA materiálu použitelné

Dipováním do Flamin Squidz Liquid Vás posune o krok dopředu

Dipováním do Flamin Squidz Liquid Vás posune o krok dopředu

Jakmile toto vše nahodíte do vody, budou se postupně všechny různé příchutě prosakovat a vydávat potravinové signály do okolí. Spolu s vizuálním dojmem se spoustou různých tvarů a vůní – tomu nemůže žádný kapr odolat. S tímto stylem rybolovu bude opravdu jednoduché lovit množství velkých ryb. Dalším důležitým faktorem vedoucím k úspěchu je použití tzv. bezuzlového navázání háčku s nějakou pop-up nástrahou na vlasovém přívěsu – to je můj favorit.

Jestliže se chystáte lovit ve větších vzdálenostech, musíte vytvářet menší vaky. Tvarovat je více aerodynamicky a plnit je velmi malými částicemi. Pro tento lov je nejlepší použít ESP mini bag (50 x 100 mm). Budete potřebovat krátký návazec, asi 10 – 15 cm, protože se ryba bude krmit pouze na malém prostoru, tak je krátký návazec tou nejlepší volbou. Používám ESP D7 háček velikosti 4, ESP 18lb Sinklink (je ideálně ohebný, klesne na dno a neplaší krmící se kapry), vázaný opět bezuzlově s vlasovým přívěsem o délce 30 mm s 18mm Salamiz boilies. Pro vyšší atraktivitu boilies nechávám asi týden na vzduchu vysušit. Když to mám připravené, smíchám 3 díly Salamiz Liquid s 1 dílem Betain v nějaké nádobě a dobře protřepu. Lze to také provádět třeba v mikrotenovém sáčku. Protože je boilies suché, dobře přijímá (nasakuje) kapalný atraktor. Jakmile je nástraha ve vodě, směs Salamiz/Betain neodplave, protože olejnatá směs je těžší než voda. Místo toho se kolem vytvoří jakoby oblak a zůstane po dlouhou dobu. Tato kombinace postupu dipování mi v posledních pár letech přinesla veliké množství ryb. Proto vám radím – musíte to zkusit! Je to zejména velmi vhodné pro chvíle, kdy jsou kapři příliš vybíraví, a toto je cesta, jak je dostat z letargie.

do vaku dávejte jen 3mm částečky nebo menší

do vaku dávejte jen 3mm částečky nebo menší

ujistěte se, že máte suché ruce

ujistěte se, že máte suché ruce

háček ukotvěte asi 10 mm od spodní části vaku

háček ukotvěte asi 10 mm od spodní části vaku

stačí pouze 1 lžíce Salamiz Multi-mixu pro pokrytí nástrahy, přidejte 10 ml Salamiz Liquid, olovo dejte doprostřed vaku, přidejte několik lžic Little Gemza a 3 mm Betain pelet (v poměru 50/50) nebo Mini Combo pelet. Pod vodou praskají, a tím zvyšují svou přitažlivost ve srovnání s ostatními malými peletami. A ještě navíc obsahují tu kouzelnou ingredienci – betain

stačí pouze 1 lžíce Salamiz Multi-mixu pro pokrytí nástrahy, přidejte 10 ml Salamiz Liquid, olovo dejte doprostřed vaku, přidejte několik lžic Little Gemza a 3 mm Betain pelet (v poměru 50/50) nebo Mini Combo pelet. Pod vodou praskají, a tím zvyšují svou přitažlivost ve srovnání s ostatními malými peletami. A ještě navíc obsahují tu kouzelnou ingredienci – betain.

rukou vše pevně zmáčkněte, abyste vytlačili všechen přebytečný vzduch

rukou vše pevně zmáčkněte, abyste vytlačili všechen přebytečný vzduch

navlhčete slinami hrdlo vaku a udělejte pevný uzel, kroucením vaku proti sobě z něj udělejte pevný „balík“ tak by měl vzniknout vak, se kterým můžete dohodit velmi daleko

navlhčete slinami hrdlo vaku a udělejte pevný uzel, kroucením vaku proti sobě z něj udělejte pevný „balík“ tak by měl vzniknout vak, se kterým můžete dohodit velmi daleko

Před lety, když jsem začínal s experimentováním s různými posilovači zvětšujícími chuť k jídlu, bylo čím dál obtížnější oklamat kapry. A nyní se jakoby stali snadno chytatelní. Jestliže jste ještě nikdy předtím nevyzkoušeli spojit peletové multimixy a kapalné přísady, budete příjemně překvapeni právě tak jako kapři, protože ani oni se ještě s podobnou kombinací nesetkali. Nikdy předtím neměli možnost se s tím setkat a o to víc se o ně zajímají a mrak chuťových vjemů, který se vznáší kolem, je velmi láká. Když mají před sebou takovou masu různých chutí, vůní a tvarů, nebudou mít ani tušení, že se tam někde skrývá ještě háček.

Z mnoha rozhovorů s českými rybáři znám jejich hlavní názor – boilies a pelety je ta nejlepší nástraha na velké kapry. Připouštím, že pelety jsou vyhovující. Čím více pelet se vyskytuje na našem lovišti, tím více je přitažlivé. Jakmile se začnou rozpadat a uvolňují jejich vnitřní atraktory, začínají ještě více ryby přitahovat a smíšením s Multi-mixem a nějakým dipem se z nich stává přímo smrtonosná zbraň. Kapři se také dobře časem učí, a když je na revíru cílený lov stále stejnými metodami pomocí velkých pelet nebo boilies, stávají se více ostražití a je nevyhnutelně těžší je chytit. Jakmile rybáři začali používat PVA metody, viděli, že je opět snazší chytit kapra a i velkého! Jde o to, že kapra přiláká sice menší návnada, ale ve větším množství, a to ho donutí udělat i více chyb a nakonec skončí v sítích našich podběráků. Tak se stane, že se nám splní i ten nejtajnější sen a chycení kapřího monstra se stane realitou.

Jestli opravdu budete chtít použít pelety, pak navrhuji 3 – 12mm (ne ty obrovské 22mm). S těmi naplňte PVA sáčky. Má oblíbená značka je Pelet Combo, protože má spoustu různých pelet dané velikosti a tvarů. Vytváření vaků nemůže být snadnější…

udělejte nejprve uzel,nasypte dostatečné množství Combo pelet skrz trubku a udělejte kouli velikosti golfového míčku

udělejte nejprve uzel,nasypte dostatečné množství Combo pelet skrz trubku a udělejte kouli velikosti golfového míčku

uvolněte PVA materiál z trubky, aby volně visel, několikrát přetočte a udělejte uzel

uvolněte PVA materiál z trubky, aby volně visel, několikrát přetočte a udělejte uzel

Vždy si jich takto několik vyrobím na začátku lovu, abych po nich mohl hned sáhnout a nemusel se zdržovat jejich přípravou při lovu. Pouze do nich před použitím přidám Flamin Squidz Liquid. Jako u všech Hinders Liquid nebude narušovat povrch PVA materiálu.

Tak to by asi bylo vše a máme čas jít k vodě. V dalším dílu se budeme zabývat použitím různých PVA produktů pro všestranné použití. Mezitím budu na Fishing festivalu v Praze od 28. – 31. 1. 2010. Pokud se se mnou budete chtít setkat, budu u stánku Zia. Budu se těšit na případné setkání s vámi. Budu rád odpovídat na vše, co vás bude zajímat, ať už se to bude týkat techniky, montáží, návnady a všech aspektů rybolovu. Na neděli je připravena velká prezentace pomocí diapozitivů.