carp-devilKonec zimy a brzké jaro, kdy je voda velmi studená, nabízí z našeho sortimentu několik variant použití návnad a nástrah. Pro první lovy volíme rychle fungující návnady a nástrahy, neboť kapři jsou ještě letargičtí po dlouhé zimě. Často chceme docílit každého záběru nehledě na lovnou velikost.

Určitě se nemusíme vyloženě soustřeďovat jen třeba na lov s pomocí boilie. Lov s ním bývá kolikrát časově náročnější. Variant nástrah a jejich dalších kombinací máme v zásobě hned několik. Jsou jimi rozpustné boilie, feeder peletky, plovoucí boilie, boilie pasty, práškové dipy, ale třeba i tekuté dipy a esenciální oleje. Skvělými návnadami jsou vnadicí mixy jako feeder směs kořeněný perník, javorový med, method mixy ovoce, koření, kuličkové pelety, oliheň, kapří guláš a brusinka, které vykazují i výborné chytací schopnosti, a to zvláště větších ryb v té nejstudenější vodě. Vzájemná volba návnady a nástrahy závisí na mnoha okolnostech a dané lokalitě, kde chceme lovit. Jelikož budeme ale chtít dosáhnout záběrů od každé ryby v chladné vodě, tak k lovu přistoupíme jinak než v hlavní sezóně. Jakožto jedni z největších producentů pelet se právě v tomto období přikláníme k jejich použití. Na vnadění použijeme například rozmíchaný method mix s menšími peletkami velikosti 4 mm. Nástrahy si mírnými úpravami vylepšíme. Tyto je posunou mnohem dále a pro ryby jsou daleko atraktivní. Jsou to tedy kombinace jako nastražení feeder peleta + obalovací těsto + tekutý dip, nebo feeder peleta + plovoucí pěna a turbo dip, ořezaný plovoucí boilie + obalovací těsto, ale taky boilie průměru 14 mm + práškový dip. Příchutě, které preferujeme, jsou tropic, brusinka, sladká kukuřice, kapří guláš. V podstatě se snažíme pro rychlé lovy a krátké vycházky používat různé atraktivní obměny menších velikostí nástrah nad kobercem aktivních vnadicích složek – method mix, feeder směs, 4mm pelety. Pro víkendové a delší výpravy volíme použití návnad – pelety 4 a 10 mm + kuličkové pelety 18 mm, nástrahy – mražené boilie 14 a 18 mm a kuličkové pelety 18 mm + obalovací těsta a dipy.

Nezapomeňte na správně zvolené lovné místo, taktiku vnadění, jemné koncové sestavy a ostré háčky! Pak už jste kousek od úspěchu.

„Dejte kaprům to, co chtějí!“

Lojza Fiala