Jdi na obsah Jdi na menu

Vysvětlivky anglických kaprařských výrazů, část.3

16. 4. 2015

 

MARGIN TIPPING
"Oklepávání břehu". Je to technika rybolovu s plovoucí nástrahou (chléb, atd.) přímo u břehu pod špičkou prutu. Prut přesahuje co možná nejdále přes břeh a vlasec visí hladce dolů, takže nástraha plave přímo na hladině. Jde o velmi nenápadný způsob předkládání nástrahy, protože žádný vlasec ani ostatní příslušenství udice se nedotýká vody. Je to prostředek, jak přelstít i extrémně opatrné kapry.

 

 

MARKER 

"Značkovací majáček". Plovoucí tělísko, něco jako velký splávek nebo  červená polystyrenová kulička na hladině, jako pomůcka k zaměřování " naší návnady a našich hodů prutem. Velmi doporučuji pro přesné předkládání na úzce vymezeném lovišti. Majáček je opatřen a ukotvován velkou olověnou bombou, která zabraňuje jeho odplutí. Lovci sumců k tomu používají velké červené, vzduchem plněné balóny (dosti tlusté), které  zavěšují řetězem na betonový blok - postup, který bych pokládal u kaprařiny za poněkud přehnaný. Ale přece (viz heslo "Finder )! Na rozdíl od "  stálého "značkovacího majáčku můžeme používat také prozatímní majáček, když polystyrenovou kouli nebo velké červené boilí přivážeme na  návazci šňůrkou z PVA. Po nějaké době se majáček vznese a my ho budeme používat k zaměřování, dokud jej neodnese vítr nebo proud. Koule z polystyrenu na PVA se používají samozřejmě jenom tehdy, když je břeh tak přístupný, že potom budeme moci majáčky zase posbírat. Běda,  když ne!
 

 

MONKEY

"Opičák", "opice". Šplhající opička sedí na šplhající tyčce a slouží k mechanické indikaci záběru. Aby se přizpůsobila proudění a vanutí větru, je většina výrobků vybavena přídavnými zařízeními, která se mohou dole zašroubovat do opičky. Vlasec se zavěsí do opičky a při zabrání stoupá vzhůru, resp. klesá dolů při tzv. spadlém záběru. Při záběru se opice šplhá vzhůru a automaticky uvolňuje vlasec.Udržujte ji v čistotě a dejte pozor na zrnka písku,která se mohou usadit v opici a vyvolávat neuvěřitelná překvapení, když to nejméně potřebujeme!

 

 

MULTIPLES
Hromadná návnada, která se používá jako vnadění, např. konopí, proso, řepka, sezam. Velmi malé částice, kterými se vzhledem k jejich malým rozměrům vnadí ve velkém množství a tím se dosahuje u ryb vysokého stupně koncentrovanosti.
 

 

NATURALS
Přirozené návnady, které se mohou používat bez další úpravy a přípravy, jako jsou larvy, červi nebo kousky masa.
 

 

NEEDLE BAR
Příčná tyčka umístěná na nosiči stojanu na pruty (Rod Pod). Je určena k připevnění dvou nebo tří šplhajících tyček pro šplhající opici (viz Ariel Needle).
]

 


PARTICLE

Částice", "drobek", "zrnko". Potrava, kterou se vnadí ve velkém množství: většinou semena, různé druhy fazolí a obilnin.Téměř všechny jsou bohaté na uhlohydráty. Dále jsou rozšířeny: kukuřice, cizrna, oříšky.

 

 

POOL

"Rybník, tůň, jezero, louže". Tedy všechno, kde musejí kapři plavat do kruhu. Jsou tím míněny uzavřené vody, které byly zřízeny uměle jako oživení krajiny v parcích, jako chovné rybníky nebo jako zaplavená pískoviště a štěrkoviště. Nejstarší z nich byly osazeny kapry již koncem středověku.

 

 

POP-UP

Plovoucí nástraha (většinou boilí, ale také každá jiná nástraha, která se vznáší, když ji nadlehčíme odpovídajícím kouskem korku na vlasci). Plovoucí nástraha se vznáší v individuálně zvolené výši nade dnem a je ukotvena brokem nebo pastou Heavy Metal na návazci na dně. Plave-li po hladině, nazývá se Floater. Svým charakterem jsou obě identické.
 

 

PRESENTATION

"Prezentace, předkládání". Technika, kterou nabízíme kaprům nástrahu.   Zahrnuje udici včetně olůvka a jeho přidělání, háček a návazec jako celek. Podle toho, jak sestavíme jednotlivé komponenty, přizpůsobujeme  předkládání poměrům (když to klapne).

 

 

PREOCCUPATION
"Koncentrace, soustředěně se něčím zaměstnávat". Je tím míněn stav totálního "zaujetí" pro jediný druh návnady a odmítá se vše ostatní. Plná pohrouženost, posedlost žrádlem. Každá strategie vnadění je zaměřena na to, aby vyvolala více či méně vyšší stupeň koncentrace. Teoretickým podkladem k tomu je naděje, že kapři postupně ztrácejí nedůvěru, projevenou u jednotlivé nástrahy. Čím je počet návnady větší, začnou tak zaujatě žrát, že bez výhrad přijmou i naši nástrahu. Za tím se skrývá ovšem doznání, že i nejrafinovanější předkládání nemůže zabránit tomu, aby se naše nástraha chovala ve vodě nepřirozeně a proto jinak než naše "volné" návnady. Existuje ostatně úplně opačná strategie. Její teorie vychází z toho, že kapři využívají možnosti porovnávat chování jednotlivých návnad a že chování nástrahy vůči všem volným návnadám budí jejich nedůvěru. Tím pak dochází k tomu, že naše loviště je jako vymetené - až na osamoceně tu odpočívající nástrahy! (A tohle není žádná teorie, ale opakující se pozorování. Musí se hluboce přemýšlet!) Proto zastánci této teorie používají na vodách, kde předpokládají takové chování kaprů, jenom velké, jednotlivé nástrahy.
 

 

PVA (POLYVINYLALKOHOL)
Ve vodě rozpustný materiál, který velmi pomáhá při vázání šňůrek (stringerů), nebo k uvázání návazce na trubičku proti zamotání (Anti Tangle Tube). Dále pak jako popruh k zabalení udic nebo jako sáček k nahazování drobné (suché) návnady. Je to jeden z nejužitečnějších a nejvšestranějších výrobků na trhu rybářských potřeb. Šňůrka PVA se dodává ve třech druzích rozpustnosti: velmi rychlé, střední a pomalé.
 

 


READY MADES

Hotová boilí. Kupovaná. Kvalita továrně vyráběných boilí se pozná podle jejich ceny. Drahá boilí obsahují dražší, tedy hodnotnější přísady. Moje osobní rozhodnutí: Pro rybu jen to nejlepší! Nyní jsou k dostání hotová boilí v bohaté paletě aromat, velikostí a základních směsí jako mléčný protein, ptačí zob a rybí moučka.

 


RIG 

Označení pro celkovou koncovou udici z olůvka, návazce a háčku. Ted' je sestavení všech komponentů tak rozsáhlé a komplikované, že se v "kaprologii" (kaprařství) rozvinulo zvláštní vědecké odvětví. Pracovníci tohoto výzkumného odvětví se přirozeně nenazývají už zprofanovaně "rybáři", nýbrž "Rig Designer" (udicoví projektanti) a nepracují prakticky u vody, ale u rýsovacího prkna jako teoretikové, resp. "škrábáci", jak je nazývají zlé jazyky. Čím komplikovanější udice, tím je větší jejich uspokojení. Skutečně praví vědci! Pronikavé úspěchy nechávají na sebe ještě trošku čekat - no, ale snad se dostaví. Praktický poznatek "Keep it simple!" - "co nejjednodušeji!", který platí pro všechny úspěšné praktiky (mezi nimi také pro ty nejslavnější), podrývá ovšem jejich existenční oprávnění. Pokud je mi známo, byl před nedávnem udělen Jimovi Gibbinsonovi "Vrcholovým svazem udicových projektantů" za jeho Line Aligner (rovnátko vlasce) titul doktora honoris causa. Měl z toho velikou radost. Opravdu!
 

 

RING FOAM
Kroužek z pěnové gumy. Molitanový kroužek. Je to kónicky se zužující zátka z pěnové gumy, kterou je možno zastrčit do očka na prutu, aby se tím vlasec přitáhl tak pevně, aby sice odolával větru nebo proudění vody, ale aby jej ryba mohla beze všeho protáhnout. Výhoda proti klipu (Clip) spočívá v tom, že vlasec se při záběru neuvolňuje škubnutím, ale zátka jej stále udržuje napnutý (viz Foam).
 

 

ROD POD
Stojan na pruty. Jeden z nejgeniálnějších vynálezů pro "pořádného" rybáře: Podstavec se dvěma integrovanými stojany (Benksticks), které lze prodlužovat a čtyřmi opěrkami - každou z nich Ize individuálně nastavovat. Je určen k pečlivému položení a srovnání dvou nebo tří prutů. Prodává se bez bzučákových tyček a hlavic pro pruty, které se musejí kupovat zvlášt. Jednodušší konstrukce se nabízejí z hliníku a plastikových částí, vysoce kvalitní výrobky jsou celé z ušlechtilé oceli. Velmi pěkné!
 

 

RUN /SCREAMING RUN/ FULL BLOODED RUN
Něco, oč nám všem jde: Konečně správný záběr! A to záběr, při němž naviják ječí (Screaming Run), nebo dokonce plnokrevný záběr (Full Blooded Run), při němž kapr za sebou táhne celý stojan (Rod Pod). Liší se od obyčejného záběru svým temperamentem: Run je opravdový úprkový (únikový) záběr, který jsme vyvolali svou konstrukcí udice.
 

 

RUN CLIP/LINE CLIP
Vlascové svorky. Jsou to plastikové svorky, které sedí těsně nad rukojetí, nebo se nasazují mezi prvním vývodním a druhým očkem na prut, aby pevně přichytily vlasec a tím zvyšovaly odpor kladený rybě.
 

 

SESSION

Posezeni. Rybářova vycházka. Může trvat jenom tři dny jako "krátká vycházka" (Short Session), nebo také tři roky jako "dlouhá vycházka" (Long Session). O Robu Maylinovi se povídá, že prý chodí mezitím tajně do práce, a proto rozestavuje po všech důležitých vodách v celé zemi "lepenkové kamarády" (všechno to jsou skutečně ručně malovaní Robové Maylinové), aby kolektivu rybářů předstíral, že je absolutně neúnavný. Inu, zdání klame!
 

 

SHOCK LEADER
Úderný vlasec. Uvazuje se před hlavní vlasec. Plní různé úkoly:
I. Chceme-li na jemném vlasci nahodit velmi daleko těžké olůvko, jemný vlasec by praskl. Úderný vlasec má tak vysokou pevnost, že ten hod lehce zvládne.Tenký vlasec se smeká snadněji z cívky než silný vlasec a umožňuje tak dosažení maximální vzdálenosti.
2. Když ve vodě vlasec ohrožují ostré překážky nebo lavice mušlí, chrání nás před ztrátou celé udice.
 

 

SILT

Bahno. Vrstva ze zbytků vegetace, která pokrývá dna většiny vod. Pokud ještě "žije", je plná všech možných druhů drobných živočichů a larev, které se z ní živí a napomáhají jejímu rozkladu. Po ukončení tohoto procesu zbývá jenom zapáchající slizká, černá vrstva, na které se nedá spatřit žádný kapr. Existují ale vrstvy na dně, často v lesních jezerech, které jsou rovněž rozloženy, nahnědlé barvy, které ani nezapáchají, ani nejsou lepkavé a které jsou velmi produktivní, když tam nabídneme naši nástrahu. Jé to asi jeden z druhů bahna (siltu), který Angličané doporučují jako nadějný.
 

 

SINKER 

"Klesač". Ponořené a na dně spočívající standardní boilí, jako opak vznášejícího se boilí (Pop-Up) a hladinového boilí (Floater).
 

 

SLACK LINE
Povolený vlasec". Opak k Tight Line (napnutý vlasec). Znamená to techniku, při které se při lovu v blízkosti břehu špička prutu skloní a vlasec se nechá volně klesnout ke dnu, aby se s ním nedostaly do styku ryjící ryby.
 

 

SOUNDER BOX
Reproduktor. Malý skříňkový reproduktor, spojený prodlužovacím kabelem s našim bzučákem a umístěný v blízkosti našeho lehátka (například na stojanu na pruty), abychom ve spánku nepřeslechli záběr.
 

 

SPECIA·S 

"Speciální návnady" zhotovené uměle z různých přísad - většinou ve formě boilí, tedy vařených těstových návnad.
 

 

SPECIMEN HUNTER 

Lovec exemplářů. Poněkud zastaralý výraz pro rybáře, který chce chytit pokud možno jenom co největší exempláře jistého druhu ryb. K tomu se musí intenzivně zaměstnávat příslušným druhem, musí znát jeho životní návyky a celkově se stát specialistou, aby věděl, jak záměrně velké exempláře chytat. Lovci exemplářů vytvářeli skupiny, které se nazývaly Specimen Hunting Groups (Skupiny lovců exemplářů) - v šedesátých a sedm- desátých letech. V dnešní době se takový člověk nazývá Big Fish Man (rybářská jednička) a je v nejlepším případě ve volném svazku s okruhem lovců velkých ryb. Velký rozdíl je ovšem v šíři spektra: Lovec exemplářů se může zajímat také o kapitální exempláře menšího druhu ryb - v extrémním případě tedy o kapitální oukleje.
 

 

SPLIT CANE
Štípaný bambus. Kaprařské pruty se z tohoto materiálu vyráběly sériově až do počátku šedesátých let. Vytlačil je vynález sklolaminátových vláken, která začaly používat všechny firmy ihned po jejich objevení. Bambusové muškařské pruty se pro milovníky vyrábějí dosud - za cenu, která připomíná spíš umělecká díla než předmět potřeby. Od té doby, co Chris Yates chytil svého rekordního kapra prutem ze štípaného bambusu a s navijákem Centrepin, se tradiční povědomí znovu vyvinulo do váhavého trendu, který stále ještě umožňuje hrstce malých výrobců rybářských prutů vydělávat si na své živobytí výrobou bambusových prutů. Tak například Malcolm Grey od firmy Grey's z Alnwicku nebo Edward Bareder, který vyvinul své známé pruty spolu s firmou Yatesy. Rybářské pruty ze štípaného bambusu tu stojí proti nevýrazným výrobkům masové výroby a způsobují ještě dnes, že se oči znalců a milovníků po celém světě rozzáří. Musím přiznat, že patřím, jako pyšný majitel, také k tomuto infikovanému houfu - i když ne zcela výhradně. Lovím také velmi rád svými - ovšem poměrně velice moderními pruty ze sklolaminátu - jako například závodním prutem Bruce and Walker z roku asi 1965. Na něm mám ovšem naviják Centrepin - tak jak se to sluší a patří!
 

 

STALKING 

Šouračka. Metoda lovu ryb, při které se rybář pokouší záměrně přelstít ryby, které objeví při obchůzce. Přirozeně většinou v blízkosti břehu, což dělá tento lov tak obtížným. Tak jako vidí rybu on, mohou ryby vidět jeho, pokud se dobře nezamaskuje a nechová se potichu. Lze to vlastně doporučit každému rybáři, jako základní nácvik!
 

 

STORMSIDES
Něco mezi deštníkem a stanem. Postranní stěny u deštníku, které poskytují ochranu proti povětrnosti z obou stran.
 

 

STRINGER 

Šňůrka. Metoda vnadění: Několik návnad - většinou boilí (2 až 6 kusů) se navleče na šňůrku z PVA, která se pevně uváže na udici. Je samozřejmé, že ruce musejí být při této práci suché! Když teď nahodíme prut, šňůra se v krátké době rozpustí a návnady, které jsme na stringeru měli, zůstanou v blízkosti nástrahy ležet jako volné návnady (Freebies). Jde o vůbec nejpřesnější způsob vnadění, zejména na větší vzdálenost, kde konvenčními prostředky, jako je prak nebo házecí roura, můžeme stěží ještě vnadit. Nevýhodou je, že dohoz se horší aerodynamikou zřetelně snižuje.
 

 

SUBFLOAT
Podvodní plovák. Průhledný podvodní plovák, který není určen k rozeznávání záběru, ale který vede vlasec kolmo ode dna vzhůru, aby jej vzdaloval od překážek a aby ještě současně umožňoval funkci našich indikátorů záběrů. Protože svým průhledným tvarem připomíná poněkud rybí měchýř, pojídají jej zvláště rády mladé štiky!
 

 

SWEETENER
Sladidlo. Koncentrované sladidlo v tekuté nebo práškové formě, se kterým sladíme těsto našich boilí, protože kaprům zřejmé chutnají sladké návnady.
 

 

SWINGER 

Houpačka. Mechanický indikátor záběru, který je přišroubován k hlavici pro pruty nebo k bzučáku na tyčce bzučáku. Skládá se z tenkého ramínka, pevně instalovaného indikátoru z umělé hmoty (Bobbin) - houpačkové hlavice (Swinger Head), která je k dostání v různých barvách a z vlascové svorky (clipu), do které se zavěsí vlasec. Na ramínku houpačky sedí posuvná zátěž, kterou můžeme velmi jemně nastavit citlivost indikátoru. Pro udice s průběžným olůvkem (Confidence Rigs) právě tak, aby houpačka (Swinger) odolávala proudění a pro udice s pevným olůvkem (Bolt Rig) s plnou zátěží, aby byly spadlé záběry vidět (Drop Bites).
 


TACKLE
Náčiní. Také "rybářské náčiní". Všeobecné označení pro všechno, co s sebou rybář táhne ke břehu s výjimkou vlastní stravy a brokovnice, kterou zahání od svých návnad kachny a racky, lysky, labutě a roháče, volavky a kormorány, tučňáky a pelikány a mužské a ženské plavce. Tedy zkrátka: Nadřazený pojem pro všechny části rybářské výstroje.
 

 

TAKE
Sebrání, vzetí. Elegantnější provedení záběru. Ryba přijme nástrahu, ale nepomýšlí na únik, jen tak pohne indikátorem, čímž nám umožní zásek. 1
Taper /Fast (FT), Compound (CT), Composite Progressive (CPT) Akce, tedy průběh ohybu (křivky) prutu při zatížení. "Fast" (pevná) vyjadřuje rychlou, špičkou zdůrazněnou akci, "Coumpound" (složená) pomalou, průběžnou a CPT je známý mezistupeň prutů Armalites, která při menším zatížení vykazuje spíš špičkou zdůrazněnou akci a při rostoucím zatížení se poddajně ohýbá až k rukojeti.
 

 

TIGHT LINE
"Napnutý vlasec". Technika rybolovu rovně napnutým vlascem, aby se rybě kladl maximální odpor a tím se vyprovokovala k úniku. Dosáhne se pevným napnutím vlasce pomocí vlascových svorek (Line Clips) a kroužku z pěnové gumy (Ring Foam). Má se tím zabránit cukání (Twitcher Hitting) a dosáhnout zřetelné indikace záběru.
 

 

TOUCH LEGERING
"Lov na dotek". Metoda lovu na blízkou vzdálenost, při níž přejímají rozpoznání záběru prsty. Každý pohyb u nástrahy se vlascem přenáší na '....., prsty a můžeme skutečně vycítit každý pohyb ryby. Proto je to vůbec nejjemnější indikace záběru. A nejnapínavější! Tato metoda se může sice '....... provádět také udicí s bočním olůvkem, hodí se ale zejména pro metodu '..., "na volný vlasec" (Freelining). Po nahození vlasec lehce napneme a po- i ložíme prut přední částí na stojan. Rukojeť sevřeme v podpaží a vlasec držíme mezi palcem a ukazovákem. Pro tuto metodu používáme kratší pruty (3.05m 1.5 lb Test) a vlasce do maximální síly 0.20 mm.
 

 

TRIAL AND ERROR
Cesta k empirickému zkoumání nějakého jevu. Nebo jednodušeji: Zkoušením zjistit, kde to vázne.
 

 

TWITCHER HITTING (CUKÁNÍ, BRNKÁNÍ)
Postrach všech kaprařů Anglie a to, co přejí svému největšímu nepříteli: Série nezaseknutelných jemných doteků, způsobených tím, že se ryby staly opatrnými a nástrahu už správné nepřijímají. Před vyvinutím udice s pevným olůvkem to nutilo rybáře, aby v největším napětí "dřepěl" sehnut až na pokraj ztuhnutí nad svými pruty, s rukou v pohotovostní poloze v naději, že by se jedno z těch 10 000 cuknutí přece jen mohlo změnit na záběr. Byl v pozdních šedesátých letech popudem k vývoji rafinovanějších udic s pevným olůvkem, s nimiž pak mohli rybáři vyvolávat u ryb svištivé nápory (Screaming Runs). Stinná stránka cukání (Twitcher Hittin) vznikla tehdy fanatismem a ctižádostí chtít ulovit nějakou rybu přes neudržitelné poměry. Výsledek? Zvláštní případ onemocnění na jihu Anglie Ještě dnes jsou všechny okresní nemocnice kolem Londýna, speciálně v blízkosti Colne Valley, naplněny debilními, napolo ochrnutými kapraři, breptajícími zmatené řeči a profesory (většinou nepříliš zběhlými v kaprařině), kterým dávají největší hádanky. Všeobecně došlo ke shodě, dát této chorobě, projevující se ochrnutím, roztržitostí a všeobecným pomatením, libě znějící název "Torpor Pescatorialis Carpo".
 

 


UNHOOKING MAT Ošetřovací rohož. (Rohož, na které se vyprošťují háčky.) Čalouněná rohož pro šetrné zacházení s rybou při vyprošťování háčku a ošetřování vpichů po háčcích pomocí "kliniky", všehojivého prostředku pro ryby od firmy Kryston. Je to absolutní nutnost pro každého vážného kapraře-specialistu! Konečně je překrásný kapr, kterého jsme chytili, odměnou za všechnu naši námahu, přemýšlení a koncentraci. Proto má respekt k důstojnosti zvířete a naše snaha o jeho zdraví - absolutní prioritu!

 

 


Vrtidlo, kolébka. Kolébající se splávek prastaré anglické konstrukce. Zavěšuje se - na rozdíl od kontinentálního evropského víceúčelového splávku - jenom na dolním konci a je velmi úspěšný ve stojaté vodě, protože vlasec se může táhnout pod vodou a tím se vyhne působení větru.
WAGGLER 

 

 

WAY OF LIFE
Životní styl. Způsob života.
 

 

WEIGL SLING
Vak pro šetrné vážení kaprů

Použitá literatura:

KAPŘI-Moderní metody chytání kaprů / Vincent Kluwe-Yorck (1993)

 

Zdroj:BCG