Jdi na obsah Jdi na menu

Vysvětlivky anglických kaprařských výrazů, část.2

16. 4. 2015

FEATURES
Znaky. Zde to znamená každou odchylku od přirozeného vzezření vody bez jakýchkoli zvláštních znamení. Jsou tím míněny spadlé stromy nebo převislá vegetace, vodní rostliny, všeobecně překážky všeho druhu, jako jsou ve vodě zaparkovaná, mezitím zrezivělá auta a mopedy, ale také mostní pilíře, přístavní zařízení a můstky, hausbóty, skaliska a co všechno ještě může voda nabídnout. Kapři milují Features! Je to tak říkajíc jejich oblíbené místo!
 

 

FEATURE FINDER 

Velká, polystyrenová kulička, která sedí na krátkém kousku trubky, na jejímž jednom konci je připevněno očko k navázání vlasce. Alternativně je možno použít k vyměřování vody každý větší, dobře viditelný, robustní splávek. Ne ty červené míče (veliké jako dva fotbalové míče), které plavou na některých jezerech a jsou ukotveny řetězem na cementovém bloku, ty nesmíte brát! Berte s sebou laskavé vaše vlastní! Mimochodem, nejsou to žádné Feature Finders, ale značky a patří lovcům sumců. Je už dost zlé, že tyhle věci stále znovu zneužívají jachtaři, kteří si k nim přivazuji své jachty.
 

 

FEEDER/SWIMFEEDER
Krmítko - plovoucí krmítko. Malá plastiková nádobka, do které závodní rybáři dávají krmení a nahazují vnadící trubkou. Může být zneužíváno kapraři, aby po dálkovém hodu kolem nástrahy šířilo vůni nějakého aroma. Za tím účelem vkládají do krmítka proužek molitanu, který napustí aroma. Je to jediná možnost, jak si připravit velmi vzdálené lovné místo a zesílit dráždivý signál nástrahy, když nemáme iádnou možnost nastřílet tam "volné" návnady (Freebies). Výhoda: působí velmi přesně nad naší nástrahou a létá podstatné dále než "šňůrka" (Stringer).
 

 

FEEDER BOOM
Podle klasické chybné interpretace by se dalo předpokládat, že se bude jednat o pořádnou žranici, při které budou rybáři do sebe cpát jako diví svá vlastní boilí. Feeder = krmení, boom = boom, tedy žranice - ve velmi volném překladu. Zde je ale třeba použít jiného významu anglického slova Boom = ramínko. Feeder Boom je krátký kousek tuhé trubičky, na které sedí pomocná vlascová zarážka (korálek),na který se zavěsí olůvko. Vypadá stejně jako ochranná trubička proti zamotání (Anti Tangle Tube), jenom je kratší. Je určena k tomu, aby při hodu poněkud vzdalovala návazec, aby se nezapletl do hlavního vlasce.
 

 

FISHMEAL
Rybí moučka. Získává se ze všech druhů mořských ryb, které se při lovu hromadně chytají do sítí a odlišují se navzájem vždy podle převládajícího druhu. Různé druhy rybí moučky se používají se značným úspěchem do základních směsí pro boilí, protože kapři mají rádi rybí chuť.
 

 

FLAVOUR
Aroma. Tekutá, vysoce koncentrovaná aromatická látka, přidávaná do našich základních směsí, aby poněkud nevýraznému těstu dodala intenzivní pach a chuť. Kromě obvyklých aroma se nabízejí také etylalkoholová aroma, která se snadněji rozptylují, zejména ve studené vodě a jako nejnovější vymoženost, aroma na bázi éterických olejů, která se vzhledem ke své velké prchavosti mohou velmi dobře šířit. Jako aroma se rovněž používají čisté rybí oleje.
 

 

FLOATER 

Nástraha, kterou se kapr loví na povrchu vody, tedy plovoucí nástraha. Často to bývá nadlehčené boilí. Od ostatních "plovoucích nástrah" (Pop- Ups) se liší jen tím, že není u dna zakotvena zátěží, ale plave na hladině. 

 

 

FOAM 

Pěnová látka. Molitan. Nasazuje se v odpovídající velikosti jako zátka na nejspodnější očko prutu, aby přichytila vlasec tak, aby při větru nehýbal indikátory záběru. Jako přídavný efekt, zátka udržuje vlasec trvale napnutý a zabraňuje jeho volnému prověšování a tomu, aby mohl kapr háček eventuálně vyplivnout. Protože zátky používáme minimálně ve dvojicích, jsou v zimě také ideální pomůckou pro rybáře při rýmě, když jim kape z nosu! 

 

 

FOOD FOR THOUGHT 

Duševní potrava. Látka k přemýšlení, jako například knihy o kaprech.

 

 

FREEBIES 

Volné" návnady nahozené jako krmivo na rozdíl od nástrah. Kromě toho " mají pro rybáře stejný význam, jako slané tyčinky před televizorem.
 

 

FREELINING 

"Na volný v(asec" - jedna z prastarých metod rybaření. Žádné olůvko a žádný "stavební" dílec na udici - pouze háček přivázaný přímo na hlavním vlasci, s vhodnou nástrahou, kdysi chlebovou kůrkou, těstem, bramborem nebo lančmítem. Protože při této metodě neexistují žádné indikátory záběru, dáváme pozor na změny napnutí vlasce a eventuálně ponecháváme na vlasci prst, abychom cítili pohyby ryby.
 

 

FRIGHTENER
"Zastrašovač". Malá, uprostřed příčně provrtaná tyčinka, dlouhá asi 3 až 5 cm, která se nasunuje na návazec, aby se kapr po přijetí nástrahy polekal a aby se zabránilo tomu, aby nástrahu polkl příliš hluboko a požerákovými zuby překousl návazec. Jde o trik "ze starých dobrých časů", kdy byli kapři ještě hloupí a bez rozmýšlení žrali všechno, co jsme jim před!ožili. Za dnešních poměrů, kdy se ryby na mnoha vodách staly mimořádně opatrnými, bychom potřebovali spíš opačný účinek - snad něco jako prášky na spaní ve tvaru tyčinek, které natáhneme na vlasec?
 

 

HAIR RIG

Vlasová udice. Způsob, vynalezený geniálními belgickými rybáři začátkem tohoto století a znovuobjevený koncem sedmdesátých let Lenny Middletonem. Nástraha se uváže na pevný, jemný vlasec "vlas"; tím zůstává hrot háčku volný a může se tak lehce zaseknout. Další výhodou je, že háček se na tenkém vlasci v kapří tlamce relativně volně otáčí a tak máme naději, že se někde v okruhu délky vlasce pevně uchytí. Zpočátku se experimentovalo skutečně s lidskými vlasy a velmi úspěšného kapraře nynější doby tak poznáme podle pleše. Jako vynikající příklad budiž jmenován Andy Little! Je totiž v každém případě neobyčejně poučné vidět, jak má Andy na fotkách ze sedmdesátých let - od sezóny k sezóně méně vlasů a jak kapři v jeho náručí jsou stále větší a větší.

 


HELICOPTER RIG 

Vrtulníková udice. Také tento pojem může vést k nedorozumění. Používají se sice dálkově řízené modely člunů k dopravě potravy na velmi vzdálená rybářská stanoviště, a(e žádné vrtulníky. (Ačkoli od Američanů se lze nadít všeho!) Vrtulníková udice je geniálním vynálezem Zenona Bojka a představuje alternativní udici odolnou vůči zamotání (Anti Tangle Rig), která se obejde bez trubičky. Olůvko sedí na konci hlavního vlasce, za- tímco návazec se točí jako vrtule kolem něj na kroužku před olůvkem. Ted'jsou k dostání kompletní udice v perfektních provedeních jako "The Rig" (udice) Terryho Eustace, ale i některých dalších výrobců. Dnes se často používají olověné kuličky o hmotnosti 100 až 150 g. Udice může ale fungovat jenom při hodu odpovídající síly, která uvede návazec do vířivé- ho pohybu; je tedy vhodná výhradně k lovu ryb na velké vzdálenosti.
 

 

HIGH ENERGY
"Vysoký podíl energie". Jsou to návnady s vysokým podílem uhlohydrátů, které rybě zajišťují palivo, tedy pohybovou energii.
 

 

HNV = HIGH LYUTRIENT VALUE
"Vysoká výživná hodnota". Návnada se zpola vědecky získanou skladbou různých přísad, která se snaží nabídnout všechny živiny, které kapr potřebuje ke své zdravé výživě: proteiny, mezi jiným z mléčných výtažků. K tomu uhlohydráty, tuky, vitaminy a minerály. Teorie návnad HNV byla vyvinuta koncem šedesátých let Fredem Wiltonem. Přísady se rozmíchají do těsta, které se uválí na malé kuličky a uvaří se. Konečným produktem jsou "pestré kuličky na hraní".
 

 

HOLDALL
Pevné pouzdro na pruty, dále stojan na pruty a deštník.
 

 

HOLDING AREA
Kapří "obydlí". Stanoviště, resp. "útulek". Oblast, ve které se kapři nejraději zdržují, aby si odpočinuli.
 

 

HOOK LINK / HOOK LENGTH / LEADER
Tři různé výrazy pro návazec.
 


HOTSPOT
Zcela horký tip na to, kde kapři loni zabírali jako diví! "Horké místo". Míní se tím přesné místo, kde kapři žerou-jsou to většinou místa, na kterých najdou bohatství přirozené potravy. Protože různé zdroje potravy mohou být aktuální v různých ročních obdobích, musíme vědět přesné, kdy je "horké místo" skutečně horkým místem, abychom je nenašli docela studené.
 

 

HP - HIGH PROTEIN
"Vysoký obsah proteinu". Návnada, která obsahuje mnohem více proteinu než může ryba zpracovat - mezi 60 a 90 %. Na základě novějších poznatků a požadavků na rybí výživu, se dnes už této vysoké koncentrace nepoužívá. Jenom v zimě se používají ještě boilí s obsahem proteinu max. šedesát procent.
NAHORU ]

 


LAYING ON 

Naležato". "
l. Metoda chytání ryb na splávek, při které se udice zakotví na dně pomocí několika olověných broků nebo malého bočního olůvka, aby splávek neodplaval. Používá se většinou s wagglerem (neposedou) s dlouhou anténou, například s wind-beaterem (šlehačem větru).
2. Praktická metoda, která umožňuje kapraři po dlouhém "posedu" uvolnění a uspokojení. Může se provádět v nouzovém případě také doma s nevycvičeným amatérským personálem, doporučují se však profesionální instituce".

 

 

LB.(POUND)
písemné označeni anglické libry (454 g). Vyslovuje se "paund", ale kupodivu se píše "Ib" nebo v množném čísle "Ibs". Angličané to člověku vůbec neulehčují, když se jim má rozumět. Nějak se jim ještě nepodařilo pochopit latinku! Při psaní zvládnou dobře ještě slovo "Kurve" (zatáčka, křivka - anglicky curve - vyslovuje se kůrv"), ale při výslovnosti jim to trošku "hapruje", jak vidíme například na pěkném slově "Worcester" (ano, odtud přichází ta geniální omáčka!), které vyslovují "ustr" a ne "vorčestr", jak by to vlastně mělo být správné.
 

 

LEGER-METHOD
Někdy se píše také Ledger. Lovení ryb s olůvkem u dna ve všech variantách, na rozdíl od lovu se splávkem.
 


LEGER STOP
Pevná zarážka. Hrozná věc, která pochází přímo z prototypové dílny pekla. Dílo l5áblovo. Působí jako místo, kde to praskne v případě, že jsme udělali všechno správně. Navinuli nový vlasec, všechny uzly krásně uvázali a navázali nezrezivělé háčky, abychom přesto měli bezpečnou šanci, že rybu ztratíme kvůli přetržení vlasce ihned po záseku, protože tvrdá zarážka vlasec rozmačkala. Výrobci tvrdí, že pevná zarážka (Leger Stop) je ideální jako variabilní zarážka mezi olůvkem a návazcem. Kecy! Alternativní jsou měkké víceúčelové zarážky (měkké plastikové hadičky s měkkým plastikovým kolínkem), nebo malé olivky o hmotnosti 0,2 až 0,6 g, u nichž vlasec drží plastiková tyčinka, která jej v žádném případě nepoškodí. Jejich velkou výhodou je, že se mohou vzhledem k drážce v olůvku připevňovat také dodatečně.
 

 

LINE ALIGNER
Vyrovnávač vlasce". Vynález Jima Gibbinsona jako alternativa k zahnutému háčku (Bent Hook). Spolehlivé dosáhne, že se špička háčku při zaseknutí zaryje do pysku. Výhoda: Může se použít každý kaprový háček a prodloužení ramínka ze silikonové hadičky je měkké. Tím se zabrání zranění ryby na pysku. Velmi doporučuji! Udice viz obrázek.
 

 

LOCATION
Lokalizace. Vyhledání stanovišť, resp. míst, kam kapři vyjíždějí za potravou. Nejtěžší a nejdůležitější aspekt kaprařiny. Přirozeně je najdeme všude tam, kde jsou zdroje jejich přirozené potravy.
 

 

LONG RANGE FISHING
Technika lovu ryb na velmi značnou vzdálenost. V současné době je velkou módou šetřit
 ryby v blízkosti a nabízet jim v prostoru mezi břehem a vzdáleností asi 100 m bezpečnou zónu k zotavení! Čím delší se stávala vzdálenost (Range) během vývoje této techniky, tím se stávaly delší také pruty a tím obtížnější se stávalo přesné vnadění. Jako standard se dnes používají pruty od 3,66 do 3,96 m. Neuvěřitelné.

 

 

LONG SESSION
"Dlouhé posezení". Vznešený popis neschopnosti rybáře kapry přesně lokalizovat a místo toho je "vysedět". Je to technika, kterou zpopularizoval spolkový kancléř Khol, ale kterou brzy převzali kapraři. Jako standard platí teď v Anglii vycházka (posezení) od 7 do 14 (!) dnů. Víkend od pátku večer do neděle večer, platí vysloveně za krátkou procházku (Short Session). Pokud vím pochází Long Session původně ze zařízení na vodách anglického rybářského svazu, jako je např. Redmire Pool, kde bylo rybaření rozděleno na jednotlivé členy spolku pro každou sezónu na týdenní "směny" (Rotas), aby se přítomnost rybářů omezila na určitý počet. Protože členství v těchto spolcích bylo velmi vyhledávané a poskytovalo jedinou možnost lovit na proslavených vodách, dělali členové všechno možné, aby své "směny" plně vyčerpali a využili každou minutu.