Jdi na obsah Jdi na menu

Vysvětlivky anglických kaprařských výrazů, část.1

16. 4. 2015

ADDITIVES
Příměsi. V širším smyslu všechny přísady, které přidáváme do mouky tvořící vnadící hmotu, tedy také příměsi vitaminové a minerální nebo prášková játra. Většinou se tento výraz používá v užším smyslu: všechny prostředky, které přidáváme do návnady, abychom ji učinili lákavější, jako jsou aroma (Flavours), zesilovače chuti (Enhancer), chuť zesilující aminokyseliny (Aminos), éterické oleje (Essentia! Oils), barvidla (Dips), sytiče (Soaks) a co všechno ještě firmy nabízejí, aby byly návnady co možná nejdražší. Ale v zásadě je to myšleno dobře - nakonec my také nechceme koláče bez rozinek a šlehačky!

 

ACTION PLEASE
Prosím akce! Jde o standardní výzvu při natáčení filmu, kterou režiséři vyzývají herce, aby ukončili své přestávky k snídani, kávě, obědu, odpolední svačině, k večeři nebo k pozdní večerní kávě.
 

 

ANTI TANGLE TUBE (Anti Tangle Lead) A. T. Tube
Tangle = zachycení, zamotání. A.T.Tube = tuhá trubka, která má zabránit, aby se při hodu nezamotal návazec do hlavního vlasce. Má být vždy o něco delší než návazec s háčkem. Většinou se používá tak, že se na trubičku nasune úchyt zátěže do jehož druhého otvoru zavěsíme karabinku s olůvkem, hmotnost podle potřeby. A.T.Lead = podlouhlé olůvko s vnitřním otvorem, které sedí pevně na tuhé trubičce. Používá se k tomu, aby byly daleké hody ještě jistější a aby se na základě lepší aerodynamiky dosáhlo větší délky hodu než s volně zavěšeným olůvkem. Délka hodu se může dokonce ještě zlepšit, když přivážeme návazec a háček šňůrkou z PVA na konec trubičky.
 

 

ARIEL NEEDLE
Needle = jehla. Tyčka se 2 nebo 3 uchyceními pro ocelové jehly šplhající opičky. Většinou se dnes používá pouze ve spojení s držákem na pruty (Rod Pod) a je proto opatřena odpovídajícím závitem k našroubování.
 

 

ARLESEY BOMB
0lověná "bomba", vynalezená Richardem Walkerem na dříve proslaveném jezeře Arlesey (severně od Londýna v Bedfordshiru), která je dodnes velmi rozšířená jako standardní tvar bočních olůvek: má kapkovitý tvar a na hrotu má zalitý obratlík.
 

 

BACK LEAD
Zadní olůvko. Je to 10 až 20 g těžké boční olůvko, které se po nahození sestavy připevní karabinkou na hlavní vlasec před špičku prutu, aby se vlasec mezi sestavou a prutem táhl na dně rovně. Používá se k tomu, aby se zabránilo plavání vlasce a nesnázím při tahu na jiném prutu.
 

 

BACK STOP
Zadní zarážka, která připevňuje olůvko tak, aby mohl vlasec probíhat jen k zarážce. Je posuvná pro individuální seřizování. Používá se bud'jako zarážkový uzel, nebo jako splávková zarážka z gumy. Aby se zabránilo přeběhnutí olůvka přes zarážku, navlékáme mezi olůvko a zarážku malý korálek.
 

 

BAIT 

Návnada, kterou vnadíme, nebo nástraha, na kterou chytáme.
 

 

BAIT DROPPER
Krmítko. Vnadící zařízení s klapkou, která se jednoduchým mechanismem při dotyku se dnem otevře a uvolňuje obsah. Hodí se nejlépe pro drobné návnady jako bílé červy a zrnka, ale pojme také malé množství nepříliš velkých boilí. Velkou výhodou tohoto krmítka je, že obsah dopravuje bezpečně na dno a uvolňuje jej na velmi omezené ploše.
 

 

BAIT ROCKET
Vnadící raketa nebo (trubka). Jméno jistě připomíná nějaké kosmické těleso, vynálezce tím ale nemohl myslet letovou vlastnost! Je to vnadící pomůcka, která má komůrku (do které se vsype hrst návnad) a v přední části polystyrenovou náplň. Při dosednutí se raketa otočí otvorem, který je za letu vzadu, směrem dolů a uvolní tak svůj náklad krmení. Výhoda rakety je, že se může plnit jakýmkoli druhem návnady.
 

 

BANKSTICK 

Kovový stojan na odkládání prutů. Standartem je dvoudílný bodec, jeho; vnitřní díl se dá vytáhnout, aby se jeho výška mohla přizpůsobovat individuální potřebě. Na horním konci je standartní závit pro osazení opěrek prutů, tyčky bzučáku nebo elektronických hlásičů záběru. Je to speciál ní část výstroje rybáře, která byla vlastně vynalezena proto, aby se zapomínala na břehu. Proč to ale říkám - miliony rybářů to přece samozřejmě vědí z vlastní zkušenosti!
 

 

BASIS-MIX
Základní směs pro výrobu boilí z různých druhů mouky podle základního konceptu: rybí moučka, ptačí zob nebo mléčný protein. Dnes obsahují kvalitativně lepší základní směsi také určitý podíl minerálů a vitaminů, aby se kryla potřeba kaprů i když už od nich očekáváme zatížení, které jim působí námaha, kterou od nich vyžadují návštěvy u břehu za účelem fotografování - každý přece ví, jak se kapři ostýchají kamery, měli by od nás alespoň dostat jako poděkování zdravou výživu!).
 

 

BEAD 

Korálek. Link Leger Beads (pomocné spojovací korálky), Rig Beads (udicové korálky), Micro Swivel Beads (mikroobratlíkové korálky), Helicopter Rig Beads (korálky pro vrtulníkové udice), Carp Beads (kaprové korálky), Anti Tangle Beads (korálky proti zamotání) atd. Jsou to korálky z umělé hmoty, které jsou určeny jako součásti udice pří instalaci olověné bomby, nebo jsou, podle svého účelu, umístěny před nebo za olůvkem. Jednoduché zarážkové korálky pouze s jedním středovým otvorem, které sedí před zadní zarážkou, nebo (korálky dnes dokonce ve své nejluxusnější formě z tvrzené gumy od Terryho Uslesse - nejužitečnějšího dodavatele kaprového příslušenství) jako nárazník mezi olůvkem a uzlem k obratlíku, korálky s jemným otvorem a bočním očkem, které se navlékají přímo na vlasec. Korálky s velkým vyvrtaným otvorem a bočním očkem, které se nasunou na tuhou trubičku. Boční očko je určeno k uchycení karabinky k zavěšení olověné bomby, korálků se zalitým obratlíkem atd.
 

 

BEDCHAIR
Lehátko s nastavitelnými nožkami, které rybáře "pohrouží" hluboko do říše snů, kde může nerušeně snít o slavných obřích kaprech v Karpatech (viz heslo Bobbin). Velmi pohodlná věc!
 

 

BENT HOOK
Zahnutý háček. Stal se známým díky úspěchům Roba Maylinse v osmdesátých letech. Nejdříve jej sám ohnul z velkého muškařského háčku "Streamer" (streameru) firmy Kamasan, ale od té doby jej už nabízejí hotový firmy jako Gardner a Partridge. Vzhledem k možným následkům používání zahnutého háčku - nenapravitelně potrhané pysky - považují jej' dnes všichni angličtí specialisté za velmi sporný a vášnivě o něm diskutují. Jako jediný specialista na velké kapry má údajně Chris Yates ještě jeden nadměrný Bent Hook ležet pod polštářem. Má ho inspirovat k tomu, aby se mu zdálo o nějakém třicetikilákovi!!!
 


BETALIGHT
Geniální a velmi potřebná pomůcka, která je proto např. v Německu zakázána. Je to malá skleněná trubička, naplněná slabé radioaktivním plynem, která svítí několik let bez přívodu energie - dodává se v barvě zelené, žluté a červené. Intenzita svitu se liší podle velikosti náplně. Při kontrole v jedné univerzitní laboratoři se ukázalo, že absolutně nešíří žádné zářeni, protože vyzařování plynu je tak minimální, ie se v případě prasknutí skleněné trubičky sotva překročí intenzita záření světlušky! Používá se k tomu, aby v noci osvětlovala anténu splávku, vidlici našeho podběráku na kapry nebo cívku (Bobbins) našeho mechanického indikátoru záběru.
 

 

BIG BUSINESS
Velký obchod. Velké prachy.
 

 

BIG FISH MAN - BIG FISH SCENE 

Rybářská jednička. Velký rybí šéf.
Trochu modernější pojem pro lovce exemplářů (Specimen Hunter): Rybář, který se zaměřuje jenom na velké ryby. Prodchnutý snem a odhodlán jednoho vzdáleného dne vejít do dějin anglického rybářství jako držitel rekordního úlovku největšího kapra. Scéna se skládá z rybářů, kteří jsou všichni tímto cílem posedlí a proto všichni potencionálními nepřáteli na smrt, ale kteří přesto musejí spolu denně přátelsky hovořit, aby se dozvěděli, kde byl viděn poslední obří kapr. Tento rozporný stav je možné přirozeně snášet, jen když se bude utápět v alkoholu - proto jsou angličtí kapraři široko daleko ve světě známí a oblíbení, jako excesivní alkoholici!
 

 

BIRDSEED 

Ptačí zob: Semena, zrní a všechno, co pomáhá specialistům na chov andulek otravovat jejich miláčky. Více nebo méně jemně se to mele na mouku (ptačí zob - ne andulka!)~, aby se mohla vyrobit základní směs na výrobu boilí. O Robu Maylinovi se šušká, že prý vypěstoval obří semena o průměru 1 palce, s nimiž pak na jednom jezeře krmil kachny a lysky, až narostly do výšky jednoho metru a pomocí jejich nadmutých svalů pak terorizoval ostatní rybáře tak dlouho, až chytání vzdali a Rob pak mohl kapry lovit sám!
 

 

BIWY 

Bivak. Ochranný stan, který chrání rybáře před tím, aby zbytečně chodil z místa na místo. Aby se jeho působení ještě zesílilo, zašroubovává se do země metrovými kolíky (Bivvypegs - ocelové klacky se solidním závitem, schopným rozbourat beton). Ale Jim Gibbinson vynalezl sadu stanových kolíků, které jsou jenom 90 cm dlouhé a které se dají do země natlouci perlíkem!
 

 

BOBBIN
Mechanický indikátor záběru z umělé hmoty. Běhá jako opičák na jehle, nebo je jako přívěsek spojen vlascem a svorkou (klipem) se stojanem na odkládání prutů (Bankstickem). Aby jej viděl i rybář namol opilý, vyrábí se kromě standardní běloby také v intenzivních barvách (červená, zelená, žlutá).
 

 

BOILIE 

Dnes se do základních směsí používá mouka z mléčných proteinů, rybích mouček a mouky z ptačích zobů. K dostání jsou teď hotová boilí různě aromatizovaná. Ovšem vlastní výroba nabízí velmi široké spektrum možností díky většímu výběru aroma a jejich variant s různými základními směsemi a jejich individuální skladbou.
]

 

BOITÍ JEHLA
Jeden z nejinteligentnějších vynálezů celé kaprové scény. Úžasně ostrá jehla, která je určena jenom k tomu, abychom omylem nezaspali. A jak to funguje? Pokaždé, když začínáme tlouct špačky, zabodne se nám bud' do zadku, do hrudní kosti nebo do palce - podle toho, kam ji ukládáme. Aby bylo její vytahování účinnější, má tato jehla stejně ostrý zpětný háček. Boilí jehlu můžeme ale také zneužít a propichovat s ní boilí a protahovat vlasec, abychom pak na něj zavěsili zarážku na boilí.
 

 

BOLT RIG
Úniková udice. Únik ryby se může vyvolávat různými metodami. Velkým háčkem s volnou špičkou, napnutým vlascem mezi prutem a volným olůvkem nebo pevným olůvkem. Každá udice zakládající se na tom, aby se kaprovi po přijetí nástrahy klad) odpor, je úniková udice.
 

 

BRAIDED LINES
Braided - pletený. Pletené vlasce na rozdíl od monofilních (jednovláknových) vlasců, které používáme jako hlavní vlasce. Jsou tím míněny moderní vlasce firem Kryston a Nash, používané dnes jako návazce.
 


BROLLY
Deštník nadměrné velikosti, který (ze zarazit bodcem do země. Chrání rybáře a jeho výstroj před špatným počasím a zuřivými pohledy ostatních rybářů, když vytáhne nějakého dvacetikiláka.
 

 

BROLLY OVERWRAP
Přehoz na deštník z celtoviny, který promění deštník na pohodlný stan, ve kterém si rybář může postavit své lehátko a strávit několik týdnů nanejvýše pohodlně mezi kysajícími boilí, plesnivým chlebem a nepranými ponožkami. Kromě toho je to ještě lepší ochrana proti rybářům, kteří se už nespokojují jen tím, že vrhají zuřivé pohledy, když vytáhnete druhého dvacetikiláka.
 

 

BUBBLER
Bublinkář. Kapr, který při prorývání dna posílá na hladinu řetězy bublinek, kterého ale přímo nevidíme. Můžete si ovšem snadno splést bublinkáře s jinými druhy ryb (líni, cejni), nebo se stoupajícím bahenním plynem. Doporučuje se tedy nejdříve si "přičíchnout" k bublinkám, aby se mohl vyloučit bahenní plyn. Pokud bublinky cestují, mohlo by se jednat o rybu. Ukazují-li se veliké bublinky, budeme doufat, že to bude kapr.
 

 

BUZZER - BITE ALARM
Bzučák (hlásič záběru). Definice Roda Hutchinsona: Inteligentní bedýnky, které podobně jako budík řínčí tehdy, když si to nejméně přejeme, ale nikdy, když řinčet mají. Pro normální smrtelníky: elektronický hlásič záběru.
 

 

BUZZER BAR
Tyčka s 2 nebo 3 závity k uchycení hlavic vidliček, nebo indikátorů záběrů, která se našroubuje na stojan pro odložení prutů (Rod-Pod) nebo na bodec. Nezaměňovat s názvem "Bar", ve kterém po neúspěšném vysedávání u vody propijeme, nebo prohrajeme naši rybářskou výstroj!
 

 

 

CARP DACRON
Pletený vlasec z umělé hmoty - většinou černý. Hlavní materiál na návazce v osmdesátých letech. Dnes je zastaralý vzhledem k vývoji různých novinek z moderních vláken, jako jsou Silkworm, Merlin a Multistrand, jejichž pevnost v tahu je vzhledem k průměru podstatně vyšší a přitom jsou ně- j kolikanásobně měkčí. Carp Dacron o síle 1 Ib používají ještě dnes mnozí rybáři jako materiál na pomocný vlasec.

 

CARRIER 

Nosič. Myslí se tím těstová hmota boilí, kterou někteří rybáři považují výhradně za nosič aroma. Proto se vyrábí z několika levných přísad. Boilí  tohoto druhu se pak označují jako "Attractor Bait", tedy "dráždivá (lákací) boilí", protože se zakládá pouze na povrchním dráždivém aroma.

 

 

CATCH AND RELEASE

Chytit a pustit. Metoda, která se prosadila v mnohých anglofonních ze-mích po tom, co se poznalo, jak je v poslední době ohrožen rybí svět. Je to metoda, kdy má absolutní přednost bezpodmínečná ochrana ryb, tedy kdy se používají způsoby, ponechávající rybu při lovu a následné ošetření nezraněnou! 

 

 

CENTREPIN

Středicí čep. První volnoběžkový naviják světa (nikoliv smekací) s integrovaným indikátorem záběru (řehtačka). Vynalezený v roce 1883 (?)Absolutně spolehlivý. Známý také pod jménem "nottinghamský naviják".Otáčí se bez problémů a pojme na svou cívku úžasné množství vlasce.Absolutní nutnost pro fanatika se štípaným bambusem a pro milovníka splávků - žádný naviják neumožňuje lepší pohyb splávku v proudění.Tah silné ryby je pro mne požitkem, protože na navijáku cítím každý pohyb,dokonce každé nadechnutí ryby. Proto je oblíbený u všech anglických profíků.I kdyi ve svých celosvětově obdivovaných knihách dělají, jako by byli absolutními špičkami vysoké techniky a stále jenom píší o svých nejnovějších super navijácích s vysoce modulární vrtivou dvojvačkovou brusnou brzdou - nevěřte jim ani slovo. Když je navštívíte, dřepí tajně za nějakým křovím u potoka se svým čepem (Pin) a starým štípaným bambusem! Čestně!

 

 

CHEMORECEPTION

Přímé oslovení kapřího mozku nervovými receptory pomocí chemických  signálů, vycházejících z každé potravy, tedy také z našich návnad, které v rybách budí chut k jídlu a povzbuzují je k hledání potravy. At je tomu  z vědeckého hlediska jakkoliv - v každém případěé jsem tomu porozuměl   takto: chutné návnady = chutné signály = chutní kapři ve vaku! Takhle je to také možné.

 

 

CONFIDENCE RIG

Confidence = důvěra, tedy udice, která má kaprovi vnuknout důvěru tím,  že ho alespoň neudělá nedůvěřivým. Je založena na principu neklást rybě ani nejmenší odpor, tedy: malé háčky, dlouhé návazce, lehká olůvka - a pokud možno ještě k tomu na paternosteru. Při záběru se vlasec protáhne olůvkem a náš indikátor se zvedá. když bude dost daleko, zasekneme.

 

 

CONNECTOR

Spojovač. Druh dvoustranné karabinky, tvořící spojení mezi částmi udice, které mohou být dodatečně na hlavní vlasec přivěšeny, např. zadní olůvko (Back Lead) nebo splávek, nebo také nějaké zvlášť hezké boilí na náušnici přítelkyně

 

 

CONTROLLER

Vyvážený splávek, který je určen jako vlastní zátéž k indikaci záběru při  předkládáni hladinové nástrahy na větší vzdálenost.

 

COARSE FISH  

"Hrubá ryba". Jsou tím míněny všechny ryby, které nepatří mezi Salmonidy, tedy nejsou to lososi, pstruzi nebo Siveni (také krásné lipany nepovažují Britové za zcela plnokrevné). Naproti tomu Salmonidi patří do   skupiny "Game Fish", což odpovídá přibližně našemu pojmu "ušlechtilá  ryba - sportovní ryba". 

 

 

CRAP BAITS  

Poněkud vybraně přeloženo: návnady z odpadu - odpadové návnady.  Jsou to návnady složené z levnějších přísad, jako je krupice a sójová   mouka (jako nosiče) a levných proteinů, tak jak většina firem nabízí svá hotová boili. Poněkud lepší výrobky nabízejí obsah proteinu 35 až 40 %. Tím náležejí podle udivujících nejnovějších poznatků k nejlépe stravitelným a nejvýživnějším z našich nabízených návnad a jsou tak ve skutečnosti všechno jiné než odpadové návnady! (Crap = hovínko - pozn. překladatele)

 

 

CRITICALLY BALANCED

Neutrálně vyvážená nástraha, která se beztížně vznáší nade dnem.Rozdíl od normální plovoucí nástrahy (Pop-Up): nástraha se na dně zakotví protizávažím, umístěným na očku háčku, nebo pod háčkem na návazci  tím způsobem, aby háček s nástrahou právě ještě tak klesal ke dnu. Háček leží na dně a nástraha se vznáší nad ním. Rozhodující je přitom "jemné seřízení" zátěže, ke kterému se nejlépe hodí pasta "Heavy-Metal"firmy Kryston

 

 

DROP BITE
Spadlý záběr, který způsobí udice s pevným olůvkem, zvláště když prolovujeme protější břeh. Kapr (?) přijme nástrahu, plave směrem k nám a táhne olůvko za sebou. Může být přirozené patrný tehdy, když necháme viset indikátor záběru (Bobbin) na vlasci ve vyšší poloze.
 

 

ENHANCER
Posilovač chuti, který má napomoci lepšímu a širšímu rozptýlení aroma ve vodě - zvlášť', když je voda studená, protože mnoho aromatických látek se při nižší teplotě ve vodě hůře rozpouští.
 

 

ESSENTIAL OILS
Vonné látky rozpuštěné v éterických olejích, používané jako aroma. a
 

 

EUTROPHIERUNG 

Eutropizace = nepřirozené zvýšení obsahu živin ve vodách (například zaváděním hnojiv ze zemědělství) a tím nadměrný a škodlivý růst rostlin.